Dlaczego kieszenie w spodniach odstają i rozchylają się po wszyciu?

PiotrWieczorem 2026-06-22 18:31
Szyję spodnie z tkaniny o średniej grubości i po wszyciu kieszeni bocznych wloty zaczęły wyraźnie odstawać od ciała. Na płasko wszystko wygląda równo, ale po przymiarce kieszenie rozchylają się przy biodrach i robią wrażenie, jakby materiał był tam wypychany. Problem pojawia się szczególnie po zszyciu boków i doszyciu paska, wcześniej trudno go zauważyć. Nie wiem, czy to kwestia konstrukcji wykroju, ułożenia worka kieszeniowego czy samego dopasowania spodni w biodrach. Czy problem leży w wykroju? Czy kieszeń jest za płytka?

Dyskusja

7 komentarzy
PatiSzwalnia 2026-06-22 19:27
Często tak się dzieje, gdy przy biodrze jest odrobinę za mało luzu albo worek kieszeniowy „ściąga” wlot po wszyciu paska. Na płasko tego nie widać, bo problem wychodzi dopiero na krzywiźnie ciała. Sprawdź też, czy wlot kieszeni nie rozciągnął się przy szyciu i czy pasek nie zebrał za mocno góry spodni. Masz w tym miejscu zapas na szwie bocznym, żeby minimalnie wypuścić biodro?
TeresaJeans 2026-06-22 20:25 Odpowiedź do: PatiSzwalnia
Też bym szła tym tropem, bo przy bocznych kieszeniach nawet małe napięcie na biodrze potrafi od razu otworzyć wlot. Spróbowałaś przymierzyć spodnie z odpiętym albo tylko fastrygowanym paskiem, żeby zobaczyć, czy to on je dodatkowo podciąga?
IlonaStyl 2026-06-22 19:36
To nie musi od razu oznaczać błędu w samym wszyciu kieszeni. Często wlot zaczyna odstawać dopiero wtedy, gdy po bokach i w pasku zabraknie odrobiny luzu na biodrze albo kieszeń jest lekko „ciągnięta” przez worek kieszeniowy. Na płasko tego prawie nie widać, bo problem wychodzi dopiero na ciele, przy napięciu materiału. Sprawdziłabym też, czy wlot kieszeni nie rozciągnął się podczas szycia i czy worek kieszeniowy nie jest za mały lub za sztywny. Czy spodnie są raczej dopasowane w biodrach?
NinaBluza 2026-06-22 20:06
To często wychodzi dopiero po doszyciu paska, bo wtedy góra spodni jest już „zamknięta” i cały nadmiar albo napięcie z biodra zaczyna wypychać wlot kieszeni. Przyczyną bywa za mały luz na biodrach, zbyt prosta linia boku w tym miejscu albo worek kieszeni, który ciągnie, bo jest wszyty minimalnie za krótko/za ciasno. Pomaga sprawdzić na przymiarce, czy po rozpięciu lub odpięciu worka kieszeni wlot nadal odstaje, bo wtedy wiadomo, czy problem jest w konstrukcji spodni, czy w samej kieszeni. A kieszeń masz ciętą klasycznie w szwie bocznym czy skośną, jak w chinosach?
Sylwia_89 2026-06-23 07:19 Odpowiedź do: NinaBluza
Też bym szukał przyczyny w napięciu na biodrze albo w worku kieszeni, bo pasek potrafi dopiero pokazać, że coś nie ma gdzie się rozłożyć. Sprawdziłabym jeszcze, czy worek kieszeni nie jest za płytki albo wszyty minimalnie za ciasno w szwie bocznym, bo wtedy wlot od razu zaczyna się otwierać.
Julka_90 2026-06-22 20:49
A jak układają się spodnie w biodrach i pasie po przymiarce, nie są tam trochę za ciasne albo ciągnięte przez pasek? Pytam, bo przy kieszeniach bocznych często dopiero na sylwetce wychodzi, czy problem jest w wykroju, czy w dopasowaniu.
DamianJeans 2026-06-23 10:59
Często dzieje się tak, gdy w biodrach jest za mało luzu albo worek kieszeniowy ciągnie bok po doszyciu paska. Sprawdzałaś, czy po spięciu samego szwu bocznego kieszeń dalej się rozchyla?