Dlaczego kołnierz w koszuli po wszyciu odstaje przy karku i nie układa się płasko?

NataliaS 2026-06-21 08:45
Szyję koszulę z cienkiej bawełny koszulowej i po wszyciu kołnierza widzę, że przy karku lekko odstaje zamiast leżeć równo. Problem pojawia się dopiero po połączeniu stójki z dekoltem, wcześniej same elementy wyglądały poprawnie. Najbardziej widać to na odcinku około 3-4 cm po obu stronach środka tyłu. Czy przyczyną może być konstrukcja stójki, sposób wszycia, czy coś z ułożeniem materiału podczas szycia?

Dyskusja

5 komentarzy
IlonaStyl 2026-06-21 10:28
Może być i konstrukcja stójki, i lekkie rozciągnięcie dekoltu przy wszywaniu, zwłaszcza przy cienkiej bawełnie. Czy przed połączeniem stójki z dekoltem stabilizowałaś podkrój szyi albo chociaż go fastrygowałaś?
OlaNadruk 2026-06-21 10:28
Często takie odstawanie wychodzi nie z samego kołnierza, tylko z tego, że dekolt z tyłu albo górna krawędź stójki minimalnie się rozciągnęły przy szyciu i potem robi się nadmiar właśnie przy karku. Przy cienkiej bawełnie wystarczy naprawdę niewiele, zwłaszcza jeśli nie było fastrygi albo stabilizacji łuku przed wszyciem. Sprawdziłabym też, czy zapasy w tym miejscu są dobrze nacięte/rozprasowane i czy środek tyłu stójki nie został wszyty z lekkim „wypchnięciem” materiału. Czy przed wszyciem stójki mierzyłaś długość dekoltu i dolnej krawędzi stójki po tej samej linii szycia?
MirellaLook 2026-06-21 20:19 Odpowiedź do: OlaNadruk
Też bym najpierw podejrzewał to, o czym pisze OlaNadruk, czyli lekkie wyciągnięcie tyłu dekoltu albo stójki podczas wszywania. Przy cienkiej bawełnie te kilka milimetrów potrafi potem zebrać się dokładnie przy środku tyłu i kołnierz zaczyna odchodzić od karku. Sprawdziłbym jeszcze, czy nacinki na środku tyłu i na stójce faktycznie się pokrywają oraz czy zapas szwu nie jest gdzieś zbyt napięty po zaprasowaniu. Czy dekolt był wcześniej podklejony albo przynajmniej przeszyty stabilizująco?
MonikaStyl 2026-06-21 16:18
U mnie takie odstawanie zwykle wychodziło przez minimalne rozciągnięcie podkroju szyi albo zbyt sztywną/za prostą stójkę na środku tyłu. Sprawdzałaś, czy linia dekoltu po szyciu ma dokładnie tę samą długość co na wykroju?
KonradPrint 2026-06-21 20:42
Raczej nie obstawiałbym od razu złej konstrukcji stójki, bo skoro odstaje dopiero po wszyciu, to często winne jest minimalne naciągnięcie dekoltu albo stójki na tym tylnym odcinku. Sprawdzałaś, czy linia szyi nie rozciągnęła się przy fastrygowaniu albo prasowaniu?