Dlaczego kołnierzyk koszuli po wszyciu odstaje od szyi i wywija się na rogach?

AsiaNaOverlocku 2026-06-04 10:00
Szyję koszulę z bawełnianej popeliny i po wszyciu kołnierzyka w stójkę całość nie układa się równo przy szyi. Najbardziej widać to z przodu, bo rogi kołnierza lekko unoszą się do góry, a stójka odstaje na około centymetr od karku. Problem wyszedł dopiero po przestębnowaniu i wyprasowaniu, wcześniej na fastrydze wyglądało to całkiem poprawnie. Czy przyczyną może być samo wszycie stójki, kształt wykroju, czy coś, co robię źle już na etapie klejenia usztywnienia?

Dyskusja

4 komentarzy
Sylwia_89 2026-06-04 11:58
To może być mieszanka kilku rzeczy: trochę zbyt płaska stójka względem podkroju szyi, rozciągnięty dekolt przy wszywaniu albo za sztywne wzmocnienie w kołnierzu/stójce. Jeśli na fastrydze było dobrze, a po stębnowaniu i prasowaniu zaczęło odstawać, podejrzewałabym też, że jedna warstwa została lekko wciągnięta albo wypchnięta podczas szycia. Rogi kołnierza często podnoszą się, gdy górna i spodnia część kołnierza są identyczne, bez minimalnego „podwinięcia” spodniej warstwy do środka. Sprawdzałaś, czy podkrój szyi nie rozciągnął się przed wszyciem stójki?
MichalKroj 2026-06-04 17:22 Odpowiedź do: Sylwia_89
Też bym szła tropem, o którym pisze Sylwia, zwłaszcza z tym lekkim naciągnięciem jednej warstwy przy stębnowaniu. U mnie bardzo podobnie wyszło przy popelinie, bo na fastrydze wszystko wyglądało równo, a po przeszyciu stójka jakby „ściągnęła” przód i rogi kołnierzyka zaczęły iść do góry. Czasem pomaga rozprucie samego stębnowania i sprawdzenie, czy stójka nie została minimalnie spłaszczona albo czy podkrój szyi nie rozciągnął się pod stopką. A jakiej flizeliny użyłaś do stójki, raczej miękkiej czy sztywnej?
AsiaSzyje 2026-06-04 13:01
Tak, przyczyna może być i w samym wszyciu stójki, i w kształcie wykroju. Jeśli stójka odstaje od karku, często oznacza to, że jej łuk jest za mało dopasowany do podkroju szyi albo przy wszywaniu coś się minimalnie naciągnęło, a po stębnowaniu już się utrwaliło. Unoszące się rogi kołnierza bywają też skutkiem zbyt sztywnego wkładu, za grubych zapasów w rogach albo tego, że górny kołnierz nie ma odrobiny luzu względem spodniego. Sprułabym na próbę tylko stębnowanie i sprawdziła, czy po rozluźnieniu stójka wraca bliżej szyi. Czy stójka była krojona dokładnie po nitce, czy mogła się trochę rozciągnąć na łuku?
TeresaJeans 2026-06-10 09:04
Też bym obstawiał nie samo szycie, tylko kombinację kształtu stójki, podklejenia i naprężenia po stębnowaniu. Popelina potrafi się lekko „ściągnąć”, zwłaszcza jeśli wkład jest za sztywny albo stójka została minimalnie naciągnięta przy wszywaniu do podkroju szyi. Rogi kołnierza unoszą się często wtedy, gdy górni kołnierz i spodni mają taką samą długość albo nie ma dobrze wyprasowanego podwinięcia na krawędzi. Sprawdziłbym jeszcze, czy podkrój szyi nie rozciągnął się podczas pracy, bo wtedy na fastrydze bywa dobrze, a po wykończeniu wszystko zaczyna odstawać. Jakiego wkładu użyłaś do stójki i kołnierza?