Dlaczego podszewka w żakiecie ciągnie rękawy i wychodzi przy dole po odszyciu?

Marek_82 2026-05-26 10:30
Szyję krótki żakiet z cienkiej wełny z podszewką i po pierwszej przymiarce widać, że podszewka jakby trzyma całość od środka. Rękawy układają się poprawnie z wierzchu, ale przy podnoszeniu rąk czuć ciągnięcie, a dół żakietu lekko podwija się do środka. Po założeniu na manekin podszewka miejscami wychodzi przy podłożeniu i robi drobne napięcia przy bocznych szwach. Nie mam pewności, czy problem wynika z długości podszewki, zapasów na luz, czy kolejności zszywania. Czy podszewka powinna mieć więcej luzu niż tkanina wierzchnia? Czy takie ciągnięcie może wyjść dopiero po połączeniu rękawów z korpusem?

Dyskusja

8 komentarzy
MirellaLook 2026-05-26 11:18
Brzmi, jakby podszewka była odrobinę za krótka albo za wąska względem wierzchu, zwłaszcza na luzie w rękawach i przy dole. Zostawiłaś fałdkę luzu podszewki przy podłożeniu i w dole rękawa?
RobertSitodruk 2026-05-26 11:32
A zostawiłaś podszewce trochę luzu, szczególnie na plecach, przy pachach i w rękawach? Przy krótkim żakiecie cienka wełna szybko pokazuje, jeśli podszewka jest choć odrobinę krótsza albo wszyta zbyt „na styk”, wtedy właśnie potrafi podciągać dół i trzymać rękawy od środka. Sprawdziłabym też, czy nie złapała się za ciasno przy bocznych szwach albo podłożeniu, bo tam często robią się takie napięcia po odszyciu. Czy podszewka ma fałdę luzu na środku pleców?
NadiaStyl 2026-05-29 08:59 Odpowiedź do: RobertSitodruk
Też bym szła w tę stronę, o której pisze RobertSitodruk, bo takie objawy bardzo pasują do zbyt ciasno wszytej podszewki. Sprawdziłabym zwłaszcza, czy na plecach jest zapas/ruchoma fałdka i czy podszewka rękawa nie jest krótsza albo lekko przekręcona względem wierzchu. Przy krótkim żakiecie nawet małe napięcie od środka od razu podwija dół i wychodzi przy podłożeniu. A zostawiłaś przy dole podszewkę minimalnie luźniejszą od wierzchu, czy zszywałaś ją równo na długość?
SebaMaterial 2026-05-26 11:38
Brzmi tak, jakby podszewka była odrobinę za krótka albo za wąska względem wierzchu, szczególnie na długości rękawa, przy bokach i na dole, więc zamiast „wisieć” luźno z zapasem, zaczyna ściągać żakiet od środka. Sprawdź też, czy przy podłożeniu masz zostawioną fałdkę luzu w podszewce i czy nie została złapana zbyt ciasno przy szwach bocznych albo pachach.
EwaBasic 2026-05-26 11:52
Brzmi, jakby podszewka była odrobinę za krótka albo za wąska i nie miała luzu na ruch, szczególnie w rękawach i przy dole. Zostawiłaś zapas/kontrafałdę na plecach i trochę luzu w podłożeniu?
KonradPrint 2026-05-26 19:04 Odpowiedź do: EwaBasic
Też bym poszła tym tropem co EwaBasic, bo takie ciągnięcie często wychodzi dopiero przy ruchu, nawet jeśli na płasko wszystko wygląda dobrze. A jak masz wszytą podszewkę przy dole rękawów i podłożeniu: na sztywno równo z wierzchem czy z małym luzem?
OlekCasual 2026-05-26 12:13
Miałam podobnie przy krótkim żakiecie i u mnie winna była za krótka podszewka, szczególnie na długości rękawów i przy dole. Z wierzchu wszystko wyglądało dobrze, ale przy ruchu podszewka nie miała luzu i zaczynała ciągnąć całość do środka. Pomogło odprucie podłożenia i zostawienie małej fałdki luzu na dole oraz przy rękawach, a przy bokach lekko wypuściłam szwy podszewki. Sprawdzałaś, czy podszewka po spięciu na płasko nie jest choćby o pół centymetra krótsza niż wierzch?
Karina_93 2026-05-26 21:32
Brzmi, jakby podszewka była minimalnie za krótka albo za ciasna względem wierzchu, szczególnie w dole i pod pachą, więc zamiast pracować luzem, zaczyna ściągać cały żakiet do środka. Zostawiłaś fałdkę luzu na dole podszewki i trochę zapasu w główce rękawa?